24.03.2016.
Predavanjem prof. Dejvida Trozbija vodećeg stručnjaka u oblasti kreativne ekonomije započela je Škola kreativne ekonomije u Nišu koju organizuje Grupa za kreativnu ekonomiju. Škola je okupila 50 učesnika iz lokalnih samouprava, civilnog i kulturnog sektora koji će u narednih mesec dana imati priliku da se upoznaju sa planiranjem lokalne kreativne ekonomije.
Prvog dana Škole, osim Dejvida Trozbija predavanja su održali Estela Radonjić Živkov iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Zoran Đelov iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Bora Dimitrijević direktor Narodnog muzeja Zaječar, Hristina Mikić direktor Grupe za kreativnu ekonomiju, Miloš Đukelić iz producentske kuće Red production, Đorđe Milovanović iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevac i Ksenija Marković sa Fakulteta dramskih umetnosti. Oni su polaznike upoznali sa različitim aspektima razvoja kreativne ekonomije na lokalnom nivou i primerima dobre prakse povezivanja lokalnog ekonomskog razvoja i kreativnih industrija u Srbiji i svetu.
Škola kreativne ekonomije je jedinstveni program edukacije lidera u oblasti kreativne ekonomije. Ove godine program je posvećen lokalnom razvoju i kreativnoj ekonomiji i na njoj će učestvovati 25 vodećih domaćih i stranih predavača iz oblasti planiranja razvoja kreativne ekonomije koji će učesnicima preneti svoja iskustva. Škola se odvija pod pokroviteljstvom UNESCO Međunarodnog fonda za kulturnu raznolikost i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
David Throsby Kulturne industrije i održivi razvoj
Maja Knežević Slađana Grujić Kultura kao ekonomski potencijal
Zoran Djelov Urbani razvoj i kreativne industrije
Bora Dimitijević Felix Romuliana_Kulturno nasleđe kao resurs lokalnog razvoja
Ksenija Marković Božović Vrednovanje savremenih kulturnih izraza
Estela Radonjić Živkov Vrednovanje tradicionalnih kulturnih izraza I i II
Đorđe Milovanović Vojnotehnički zavod Kragujevac
Milos Djukelic Filmske lokacije i lokalni razvoj kreativne ekonomije